Prawo Jazdy

Jazda w mieście vs. jazda poza miastem: Jak szkoły jazdy przygotowują do różnych warunków?

Data publikacji: 12 maja 2025, 10:22
Jazda w mieście vs. jazda poza miastem: Jak szkoły jazdy przygotowują do różnych warunków?

Z pewnością każdy kierowca doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że specyfika jazdy w mieście oraz poza miastem jest nieco inna. Dotyczy to nie tylko dozwolonej prędkości, ale również stylu jazdy oraz występujących zagrożeń. W tym artykule pod lupę weźmiemy to, jakie różnice występują w trakcie jazdy w warunkach miejskich oraz poza miastem, a także jak podchodzą do tego szkoły jazdy.

Charakterystyka jazdy w warunkach miejskich

Zacznijmy od tego, jak wygląda jazda w mieście. Co do zasady maksymalna prędkość w mieście na większości dróg do 50 km/h. Zdarzają się odcinki, gdzie jest to do 70 km/h, a także obszary, gdzie można jeździć znacznie wolniej, w tym do 20 km/h (strefa zamieszkania), 30 km/h czy 40 km/h. Mniejsza prędkość wymaga zupełnie innego podejścia ze strony kierowcy.

Do tego w warunkach miejskich panuje większe natężenie ruchu. Kierowca powinien skupiać się na najbliższej okolicy, w tym na pojazdach przed i za nim, a także po bokach. Do tego dochodzi kontrola znaków drogowych poziomych i pionowych, sygnalizacji świetlnej czy też pieszych. Wymaga to pełnej koncentracji. W sytuacjach nagłych długość drogi hamowania w mieście jest krótsza, a samo hamowanie zdecydowanie bardziej gwałtowne. Niczym zaskakującym w takich warunkach nie są też korki, które wpływają na uciążliwość podróży. Kierowca musi wykazać się zrozumieniem, spokojem i dobrym przewidywaniem. W dużym skrócie trzeba mieć oczy dookoła głowy.

Charakterystyka jazdy poza miastem

A jak wygląda to poza miastem? Oczywiście tu również trzeba mieć oczy dookoła głowy i zachować maksimum koncentracji. Standardowo jednak prędkość jazdy jest znacznie wyższa i często przekracza 100 km/h. Do tego wzrok kierowcy powinien sięgać zdecydowanie dalej, aby przewidywać sytuacje drogowe, co pozwala na szybsze rozpoczęcie hamowania i uniknięcie zagrożenia, w tym wypadku. Do zagrożeń występujących poza miastem należą m.in.: zwierzyna leśna, maszyny rolnicze czy też rowerzyści i piesi na poboczu.

Zupełnie inaczej wygląda też wyprzedzanie poza miastem. Ze względu na wyższą prędkość wymagane jest umiejętne podejście i przeprowadzenie tego manewru. Kierowca powinien zredukować bieg oraz przyspieszyć w celu wyprzedzenia pojazdu. Wymaga to również oceny tego, jaka odległość dzieli pojazdy i tego, czy z przeciwnego kierunku nie nadjeżdża inny pojazd. Im bardziej doświadczony kierowca, tym z większą łatwością oceni te parametry oraz możliwości swojego auta. Należy uważać jednak na to, aby nie zgubiła go rutyna. Niestety to częsty powód wypadków drogowych.

Jak szkoły nauki jazdy podchodzą do innej specyfiki jazdy w mieście i poza miastem?

Zadaniem instruktora w szkole nauki jazdy jest przygotowanie kursanta do tego, aby nie tylko zdał egzamin i zdobył prawo jazdy, ale również był przygotowany do zostania pełnoprawnym uczestnikiem ruchu drogowego. Oznacza to, że instruktor powinien zadbać o to, aby przyszły kierowca znał techniki jazdy zarówno w mieście, jak i poza nim. Do tego musi być przygotowany na to, że warunki w obu przypadkach są zdecydowanie różne, co wymaga nieco innego podejścia.

Oczywiście większy nacisk w trakcie szkolenia kładzie się na jazdę w mieście. Jest ona bardziej skomplikowana i zazwyczaj to w takich warunkach jeździ najczęściej statystyczny kierowca. Nauka w tym zakresie polega na regularnym wyjeżdżaniu na miasto w celu wykonywania podstawowych manewrów. Technika jazdy miejskiej powinna opierać się przede wszystkim na spokoju i płynnej jeździe bez nadmiernych zrywów i gwałtownego hamowania. Kluczowe umiejętności kierowcy w mieście to m.in.:

  • szybka reakcja na zmienne warunki ruchu (np. wejście pieszego na pasy);
  • hamowanie i hamowanie awaryjne;
  • wysoka precyzja manewrów (np. parkowanie, mieszczenie się w pasie ruchu itd.);
  • zrozumienie zasady pierwszeństwa;
  • parkowanie prostopadłe i równoległe;
  • zmiana pasa ruchu;
  • jazda na rondzie.

Na kursie jeździ się też poza miastem, aby przygotować kierowcę do większych prędkości i innego spojrzenia na drogę. Większe dystanse są trudniejsze w ocenie, dlatego kluczowe jest tu odpowiednie doświadczenie. Technika jazdy miejskiej również powinna bazować na spokoju, jednak można pozwolić sobie na szybszą jazdę. Kluczowe umiejętności to przede wszystkim:

  • trafna ocena zdarzeń drogowych z większych odległości;
  • przewidywanie zdarzeń drogowych (np. wyjazd maszyny z pola, wybiegnięcie zwierzyny z lasu);
  • kontrolowane i łagodne hamowanie;
  • ocena możliwości technicznych auta (np. jego przyspieszenie);
  • mieszczenie się w pasie ruchu przy wyższych prędkościach;
  • utrzymywanie bezpiecznego odstępu;
  • ekonomiczna jazda.

Przygotowanie teoretyczne ma znaczenie

Wiesz już, jakie umiejętności przydają się w trakcie jazdy w mieście i poza nim oraz czym się ona różni. Ważne jest też odpowiednie przygotowanie teoretyczne, w tym wiedza w zakresie znaczenia znaków drogowych pionowych i poziomych, maksymalnych prędkości na wybranych drogach czy też procesu prawidłowego wyprzedzania pojazdów i omijania przeszkód drogowych w różnych warunkach. Zależy Ci na efektywnej nauce i dobrym przygotowaniu? Koniecznie sprawdź oferowane przez nas materiały edukacyjne i testy na prawo jazdy. Zachęcamy do skorzystania z oferty Grupy IMAGE.